כי אמיתית היא ו(לא) גם סמל – מכונת הלמידה המתוכנתת של סקינר בת 60

השנה היא 1954 ,  ב.פ. סקינר- אותו סקינר ש"לימד" יונים לשחק פינג-פונג, מספר בשידור בטלוויזיה, על מכונת הלמידה המשוכללת שהמציא.

skinner-600
יונים מתרגלות משחק פינג-פונג על פי עקרונות הלמידה המסתגלת Adaptive learning של סקינר

סקינר מתאר בסרט בהתרגשות, את היתרונות של תהליך הלמידה שעושה התלמיד בעזרת המכונה. הוא טוען, שההשפעה של המכונה על הלמידה ועל בית הספר היא דרמטית. התלמיד לא צריך לחכות לתשובה ולאישור התרגיל, המוטיבציה שלו גדלה כי הוא הוא נהנה ולא צריך להכריח את עצמו ללמוד, הריכוז שלו מצויין, המכונה מייצרת רמה גבוהה של למידה והתלהבות. התקדמות בקצב אישי. אין בזבוז של זמן- תלמידים חזקים מתקדמים מהר, וחלשים מתקדמים לאט יותר, החזקים לא צריכים לחכות לחלשים. כל תלמיד מתקדם לפי תכנית אישית, עד לשליטה בחומר. הצעדים קטנים כך שנוצר בטחון של התלמיד בידע שלו. הוא לא נבחן, אבל הוא יכול לקבל רמזים ולהתקדם מתוך תחושת הבטחון. ההתקדמות היא תמיד בכיוון הנכון, ומתרחשת רק כאשר התלמיד למד את כל השלבים, מבלי להחסיר פריט ידע. היבט חשוב נוסף הוא שהספק החומר הוא כפול מאשר בשיטות הרגילות בכיתה. המורה המכוון את הלמידה קרוב לתלמיד, יותר ממפתח ספרי למידה ולכן יכול להתאים את הלמידה לתלמיד.

הכל נשמע נהדר.

מטרות שאנו מאמצים בשמחה גם היום – למידה מתוך הנעה, ריכוז, התקדמות בקצב אישי, עניין..

נודה על האמת, למדנו לאורך השנים להתייחס לשם "סקינר" בשאט נפש. האיש שפיתח תורת למידה המתבססת על עקרונות של ביהביוריזם, הפך לשם גנאי המתאר תהליכי למידה עקרים, המבוססים על תרגול ולא על הבנה. בדומה לאילוף חיות- התקדמות בצעדים קטנים…תמיד בכיוון הנכון…

60 שנה חלפו והשימוש בטכנולוגיה ללמידה, מאתגר היום לפחות כמו אז. מאפייניו של מחשב, ושל טכנולוגיה דיגיטלית מסוגים נוספים התבררו כנכונים על מנת לשמש כמכונת תרגול ,   אך קהילת האנשים העוסקים בפיצוח ובניתוח תהליכי למידה, מחפשת עדיין אחר הדרכים הנוספות, הנכונות, התורמות, לעשות שימוש בטכנולוגיה דיגיטלית בלמידה. אנו תרים אחר הדרך להיעזר בטכנולוגיה ללמידה מתוך הנעה, ריכוז, התקדמות בקצב מותאם ואישי. ולמרות שבשנים הללו חלו התפתחויות גדולות בעולם הטכנולוגיה, טרם נמצאה הדרך לשלב אותה ולהיעזר בה לשם מימוש המטרות הללו.

יש תחושה של דשדוש. מיטיב לתאר אותה הסרטון המדובב על ידי סקינר המתאר את מכונת הלמידה, אותו סרטון משנת 1954, בגירסה מחודשת מ-2013. מצאו את ההבדלים…

השיר "בת שישים"

מחשבה אחת על “כי אמיתית היא ו(לא) גם סמל – מכונת הלמידה המתוכנתת של סקינר בת 60

 1. Teacher Machinesשל סקינר מספקות לדעתו דרך חדשה ללמוד המתאימה לכל תחומי הדעת.
  המכונות מחליפות את המורה בכיתה ולדעתו של סקינר מייעלות מאוד את הלמידה – הן מאפשרות להספיק כמות חומר רבה פי 2 מזו שמספיק תלמיד ממוצע בתיכון.

  להספיק את החומר? האם זו לא מטרת החינוך גם היום?

  מטרת החינוך על פי סקינר היא לעצב לומד צייתן – כזה שיודע לתת תשובות נכונות.

  האם זו לא מטרת החינוך גם היום?

  המכונה המלמדת מאפשרת לכל תלמיד ללמוד בקצב שלו – וכך תלמיד מתקדם לא נאלץ להתעכב בגלל תלמיד מתקשה וגם להפך – תלמיד מתקשה יכול להקדיש יותר זמן כדי להשלים את החומר במלואו בלי שייווצרו פערים בגלל קצב לא הולם.

  האם זו לא מטרת החינוך היום – מתן מענה לשונות תלמידים?

  המכונה מתאימה את התכנית לכל תלמיד ומבנה את הידע שלב אחר שלב – עד שתלמיד יודע היטב את החומר.
  ההצלחה הגבוהה בלמידה באמצעות המכונה (95% סיכוי למתן תשובות נכונות) מגבירה את ההנאה ואת ההניעה (המוטיבציה ללמידה).

  האם זו לא מטרת החינוך היום – להגביר מוטיבציה והנאה בלימודים?

  אז מה השתנה באמת מאז סקינר?
  מדוע אנחנו מושכים כתפיים בביטול בכל פעם שמזכירים את שמו?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s