קפה רעיונות

blog art v2

"קפה רעיונות" הוא תהליך יזמי קומפקטי שארגתי מכמה חוטים שמשכתי מפקעות סבוכות כמו: PBL ,  למידה שיתופית, למידה בחברותא, מרחב פתוח, האקתון, משוב עמיתים, פרזנטציה. הוספתי תבלינים בדמות זמנים קצובים, ניהול קפדני אבל משחרר לעשייה, והרבה אמון. התוצאה היא שמורים מתדיינים, מתווכחים, טוענים, יוצרים בחגיגה של למידה משתפת.

כל מי שהגה יוזמה חינוכית, ואת זה עושה כל איש חינוך, יודע שכאשר ישנה יוזמה, פרוייקט, רעיון חינוכי, משימה לימודית שנראית לנו מעניינת, אנחנו במקרה הטוב מיישמים אותם בבית הספר וממשיכים הלאה. במקרה היותר טוב- משתפים מורים אחרים בצוות תוך שיחה אקראית בחדר המורים, או מציגים אותה במסגרת שעות מנהל או בחדר מורים לומד.

אם התמזל מזלינו ואנחנו עובדים בצוות, פיתחנו את היוזמה יחד ואם לא, עבדנו קשה  מאד, לבד או בצוות מצומצם ויצרנו יוזמה יפה, ראויה שניתן לאמץ אותה לתחומים ולגילאים אחרים, אבל ברוב המקרים זה לא קורה. האי לא הופך ליבשת.

הבעיה המרכזית עם יוזמות מקוריות היא שהן נשארות ברמת האי הבודד ולא הופכות לנחלת הכלל: לא בדרך לפיתוחן ולא ביישום. ליוזמות הכרוכות בשילוב טכנולוגיה דיגיטלית יש מקום מיוחד של השארות כאיים, כיוון שהן מצריכות מהמורים מאמץ נוסף ומיוחד, ומבית הספר תקציבים והיערכות לוגיסטית יחודית.

על מנת לאפשר פיתוח שיתופי, שהוא תמיד יותר עשיר ויצירתי, שיש לו סיכוי טוב לזכות בהפצה ויישום של יוזמות ברחבי בית הספר, בניתי את "קפה רעיונות".

"קפה רעיונות" הוא מהלך המיועד לשתף בתהליך הפיתוח וביישום. הוא קל לתפעול, קצר ומאפשר לכל אחד לשתף את רעיונותיו ולאמץ רעיונות של אחרים. הוא משמש מדרגה לטפס בה מרעיון בר יישום להפצתו. הוא מתאים לכל שלב בעבודה ומכיוון שהוא קצר, הוא מאפשר חזרה ולמעשה, יכול להפוך לשיטת עבודה יעילה המסייעת לארגון להפוך לארגון לומד.

הכנות מראש:

לכל קבוצה על השולחן יהיה מונח גליון נייר גדול שעליו ירשמו השגריריים מהקבוצות המבקרות (מהלך שיוסבר בהמשך) את התובנות והרעיונות שלהם. ניתן להיעזר במחשב לצורך תיעוד התהליך והרעיונות. במקרה כזה- ימונה מתעד שרק הוא ישתמש במחשב.

כלל חשוב ותורם להצלחה הוא הקצאת הזמנים: יש להקדיש לכל שלב זמן קצוב, וקצר מעט מהמצופה. מומלץ מאד להציג שעון עצר על מסך גדול בכל שלב.

שלבי העבודה 

1. גיבוש הרעיון הראשוני על מסמך, מוכן להצגה בפני מבקרים ועמיתים. המסמך יכלול תאור קצר של היוזמה לפי מטרות, תפוקות ותוצאות, אוכלוסיית היעד, שיתופי פעולה קיימים ונדרשים, משאבים נדרשים ומשאבים קיימים. לו"ז ואחריות לביצוע.

בהנחה שהמשתתפים הכינו מראש את השלב הזה ונדרשת התארגנות קצרה בלבד, שלב זה צריך להימשך עד 10 דקות.

2. כל צוות ממנה שגריר או שניים ליציאה לביקור בכל אחד מהצוותים האחרים.

הביקור בצוותים האחרים מיועד:

 •       לאפשר לצוות המפתח לספר על היוזמה ולקבל משוב
 •       לאפשר לשגרירים המבקרים לאמץ רעיונות איתם יחזרו לצוות שלהם להמשך פיתוח

השגרירים יוצאים לביקור ביוזמות השכנות, שומעים ממפתחי היוזמה אודותיה ונותנים משוב על פי 4 היבטים, אותו הם אומרים בעל פה וכותבים בנקודות על הגליון שעל השולחן:

מה שאהבתי ביוזמה וראוי לציון

רעיונות שהיוזמה העלתה אצלי, עבורכם ועבור עצמי

רעיונות להרחבה ולהצמחה

שאלות שעלו וראוי לתת עליהן את הדעת

חשוב לשמור על הכללים למתן המשוב והם:

Be kind תהיה חביב ואדיב במתן המשוב

Be specific תהיה ממוקד – תן משוב מבוסס דוגמאות, מדוייק

Be helpful תהיה מסייע – תן הצעות לפעולה ורעיונות שניתנים ליישום

שלב זה מתאפיין בעבודה אינטנסיבית והוא עתיר פעלתנות ומוטיבציה.

 

3. ארגון מחדש וחשיבה

בתום שלב המשוב, כאשר לכל קבוצה יש אוסף תובנות שנאספו על ידי הסיירים ומהאורחים שהגיעו, מתכנסים כל חברי הקבוצה מחדש כדי לשפר את הרעיון הראשוני בעזרת כל התובנות שנאספו. הרעיון המגובש מחדש מנוסח על גבי מסמך על פי ראשי פרקים , ואז מכינים חברי הקבוצה מצגת קצרה, בת 5 דקות, ובה מציגים:

  1. הרעיון
  2. מה נלמד בתהליך
  3. שיתופי פעולה אם נוצרו
  4. מה נדרש כעת על מנת ליישם
  5. לוז ואחריות

כדאי מאד להציג את הרעיון בעל פה או בעזרת הגליון ששימש במהלך ה"קפה רעיונות". ניתן להציג על מסך תמונות ממחישות, צילומים ותרשימים אם יש צורך.

שתפו אותי בשאלות, ברעיונות ובהתנסויות

צביה

Zvia.elgali@gmail.com

לפיתוח הרעיון תרמו תכנים מכאן:

ומכאן:

ומכאן:

http://www.edutopia.org/project-based-learning

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s