Design Thinking שלב האמפטיה Empathize

הרעיון שאפשר ונכון לטעות כדי ללמוד, הוא אחד העקרונות החשובים העומדים בבסיס החשיבה העיצובית. עקרון חשוב נוסף הוא למידה. איסוף בלתי פוסק של מידע וניתוח שלו על מנת להפיק תובנות ולהתקדם. בתהליך החשיבה העיצובית המבוסס על תהליכי עבודה של מעצבי מוצר, עובדים על השלבים הללו באופן מוסדר ומובנה, תוך נכונות להתנסות בכשלונות ולחזור לשולחן העבודה כדי להסתער מחדש על האתגר: השאלה שמבקשים למצוא לה פתרון או פתרונות.

התהליך בנוי מכמה שלבים: (התרשים מ dschool )

hex_design-1

איך מתחילים?

דוגמה אחת היא חדר מורים או יותר נכון חדר מורות, בישוב במרכז הארץ המוביל מזה מספר שנים תהליך של איתור חוזקות אישיות בקרב מורים, על מנת ליישם את העקרונות בקרב התלמידים. בשיחה מקדימה איתי, לקראת מפגש עם המורות, ביקשתי ממנהלת בית הספר להגדיר מה היא חושבת שתנסה לפתור בעזרת מפגשי הלמידה הללו. פ' אמרה מיד: את העקרונות שהצלחנו להפנים וליישם בתחום האישי והבינאישי, ארצה ליישם ללמידה בתחומי הדעת.

חשוב לומר שמדובר בבית ספר שמוביל תהליך במסגרתו מגדירים לעצמם המורים תחומי ענין ומטרות להשגה, בונים תכנית אישית להתקדמות, ומלווים את התלמידים בתהליך מקביל. כל זאת בליווי מקצועי צמוד של פסיכולוגית ועל פי תורה סדורה שלא אשטח כאן על מנת לא לאפשר זיהוי של בית הספר (רק משום שטרם ביקשתי אישור פרסום).

בעקבות הגדרת המטרה על ידי המנהלת, ביקשתי ממנה לצרף למפגש הראשון קבוצת תלמידים, שיוכלו לענות על שאלות ולהיות חלק מהצוות שיערוך סיעור מוחות ראשוני: שלב ה- Empathize אליו יצאנו עם שאלה מרכזית למורות: כיצד תרצו ללמד בבית הספר? ושאלה מקבילה לתלמידים: כיצד תרצו ללמוד בבית הספר?

המפגש הראשון התחיל בתרגיל הבטחון היצירתי של טים בראון: כל משתתף התבקש לצייר את המשתתף היושב לימינו במהלך 3 דקות. מטרת התרגיל להביא למודעות את חוסר האמון ביכולת שלנו להביא לביטוי כישורים שלנו. זהו תרגיל קצר ומאד יעיל, במהלכו תמיד נשמעים קולות צחוק וצהלה, המבטאים מבוכה יותר מכל. משפטים כמו "אני לא יודעת לצייר", "אף פעם לא עשיתי כזה דבר" ופעם אחת אף שמעתי את המשפט: "עד שאבי לא נפטר לא הרשיתי לעצמי לצייר ולו קו אחד, כיוון שהיה צייר".

כצפוי, התנהל השלב הזה ברעש והמולה. ההבדל בין המורות לתלמידים היה ניכר: התלמידים לקחו על עצמם את המשימה כמעט ללא היסוס בעוד המורות הסבירו ותירצו את הכשלון הצפוי מראש וחיפשו דרכים להיחלץ מהמשימה אבל אני כהרגלי, קשוחה (לא באמת) ואסרטיבית (באמת), עמדתי על הצורך לבצע את המשימה עד תומה וכך היה.

בעקבות תרגיל הפתיחה, ופתיחת האפשרות להגיד כמעט כל דבר מתוקף הבטחון ביצירתיות, עברנו לשלב האמפטיה Empathize: נסיון להבין כיצד ניתן יהיה ללמוד וללמד באופן הראוי ביותר המתאים לבית הספר . למשתתפים ניתנו 10 דקות לחשיבה ולכתיבה. בסופן, ניהלתי דיון שבו כל אחד התבקש להשמיע את תובנותיו. כאן באה לידי ביטוי באופן הבולט ביותר החשיבות הגדולה שבצירוף הילדים לתהליך. הרעיונות שהעלו, התובנות שהביאו לחלל החדר, קידמו את המורים לחשיבה מעמיקה על מה שניתן לעשות עם הידע שכבר קיים בבית הספר, על מנת להתחיל ולבנות מערכת למידה העושה שימוש בעקרונות ההתפתחות האישית עליהן מתבססת היחודיות של בית הספר והתהליכים שהמורות מובילות.

הנה כמה דוגמאות למה שביקשו הילדים לפתח:

 • שעה בשבוע שהתלמיד בוחר מה ילמד תלמידים יבחרו נושא שאוהבים ויפתחו יחד עם המורים
 • מורים יפתחו שיעורים יחד עם מורים ויכניסו אותם למאגר עבור שאר התלמידים
 • כל אחד יקבל את התכנים בדרך שמתאימה לו ויהיה מקום לבחירה בתכנים ובאופן הלמידה
 • תהיה הזדמנות לדבר על איך מרגישים בלמידה ויהיה מקום גם למשוב ובחירה
 • למידה מרחוק עוזרת ללמוד עצמאי
 • שהטקסטים הנלמדים יכילו ידע עולם והערכה כבר בתוך הלמידה
 • שהמורה תשמע מה החלום שלי ויתנו לי ידע בתחום המעניין אותי וסיפורי הצלחה שיכינו אותנו לחלום שלנו
 • פעילויות נוספות שיעזרו לתכנן את הדרך לחלום וחוגים להתמחות
 • תלמידים בוגרים שיעשו ביחד פרוייקט כדי להטמיע ערך של שיתופיות ועזרה לזולת
 • שכל תלמיד ידע מהם מפתחות ההצלחה שלו כדי להתקדם בעתיד
 • להיעזר בתיכוניסטים שיעזרו למורים בכיתה, זה עוזר לשמור על קשר של הבוגרים עם בית הספר היסודי כי קשה הפרידה

התרגשתי במהלך התיעוד. יכולתי להתחיל לראות כיצד בטחון יצירתי מוביל חשיבה לקראת בית ספר המבוסס על עקרונות מהסוג הנכון הולך ונבנה לנגד עיני. הילדים יחד עם המורים חשו כי הם בונים בית ספר. בתמיכה מלאה ובאמפטיה של המורים כלפי התלמידים ושל התלמידים כלפי מוריהם הגיעה הקבוצה לחשיבה ברמה גבוהה, ומשם, נתקדם בהמשך לשלב ההגדרה  Define במפגש הבא. כך נוכל להגדיר את הדרכים בהן יעבוד הארגון על מנת לבאיו חוויה של למידה : מורים ותלמידים כאחד.

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s